Fese Drzwi i Okna

Budownictwo i wykończenia

Montaż drzwi wewnętrznych

7 grudnia 2014

Kategoria: Montaż;
Tagi: , , ,

Montaż drzwi wewnętrznych Drzwi pełnią w każdym domu ważną funkcje zanim jednak będziemy mogli z nich korzystać musimy je właściwie zamontować. Czynność ta uzależniona jest od kilku ważnych czynników, mianowicie wielkości otworu, rodzaju drzwi oraz umiejętności. Jeśli jesteśmy w dziedzinie montażu laikami watro poprosić o pomoc osobę doświadczoną w tej materii. Pierwszym krokiem do zamontowania drzwi będzie ich właściwy pomiar, zazwyczaj drzwi są w standardowym wymiarze jednak zdarzają się też odstępstwa od reguły, następnie montujemy już ościeżnicę na tym etapie zawracamy uwagę na zachowanie konta prostego. Kiedy ościeżnica jest już na swoim miejscu mierzymy skrzydło drzwi, aby sprawdzić czy będą dobrze funkcjonowały. Kolejnym etapem jest już montaż zawiasów, muszą znajdować się równolegle do krawędzi naszych drzwi. Zawiasy są ważnym elementem, ponieważ decydują o tym jak nasze drzwi będą się zachowywały w użyciu. Ostatnim już etapem jest montaż klamki oraz zamków, jeśli takowe mamy. Na początku odmierzamy gdzie ma być otwór pod klamkę oraz zamek a następnie za pomocą wiertła wykrawamy dziurę i montujemy w niej elementy. Drzwi wewnętrzne montuje się łatwiej i szybciej niż zewnętrzne wynika to przede wszystkim z ich zastosowania.

Mocowanie zawiasu

5 grudnia 2014

Kategoria: Montaż;
Tagi: , , ,

Mocowanie zawiasu Każde drzwi muszą mieć element łączący skrzydło z ościeżnicą. Zwyczajowo nazywany jest zawiasem. Możemy podzielić je na kilka rodzajów, a mianowicie ze względu na rodzaj materiału, z jakiego wykonane są drzwi, zaliczamy do nich drewniane, metalowe oraz z tworzyw sztucznych. W tym artykule drodzy czytelnicy zajmiemy się zawiasami do drzwi drewnianych. Są one najczęściej metalowe, dzięki czemu służą długi czas. Najważniejsze jest mocowanie, ponieważ w przypadku niedokładnego mocowania skrzydło może wypaść z ościeżnicy, co może okazać się wysoko niebezpieczne. Pierwszym krokiem jest odpowiednie przygotowanie ramy drzwi. Musi być ona zrobiona w wytrzymałego drzewa, dzięki czemu mocowanie będzie wytrzymałe. W ramie drewnianej wykonujemy otwór minimalnie mniejszy od przekroju zawiasu. Następnie musimy nagwintować otwór, dzięki czemu włożenie zawiasu będzie łatwe, a jednocześnie uniemożliwi niekontrolowane wysunięcie. Bardzo dobrym pomysłem jest zastosowanie specjalnej pianki uszczelniającej, która dodatkowo polepszy połączenie metalu z drewnem. Zawiasy dzielą się na dwie części, omówioną część montuje się do skrzydła, a drugą przykręca się do ościeżnicy. Połączenie z ościeżnicą odbywa się za pomocą wkrętów metalowych.

Ościeżnica drzwiowa

17 listopada 2014

Kategoria: Montaż;
Tagi: , , ,

Ościeżnica drzwiowa Myśląc o drzwiach skupiamy się tylko na wyglądzie skrzydła tym czasem pomijamy znaczenie tak ważnej ościeżnicy. Musimy ja dokładnie dopasować nie tylko pod względem technicznym, czyli musi być tej samej grubości, co mur, jaki estetycznym, czyli ma mieć taką samą kolorystykę, co nasze drzwi tylko wówczas drzwi będą się dobrze prezentowały. Ościeżnice dzielmy na dwie zasadnicze grupy, czyli stałe oraz regulowane. Stałe nie posiadają opasek aktowych, więc, aby uniknąć łączenia ze ścianą muszą być wzbogacone o listwy maskujące, które je skutecznie ukryją. Naturalnie lepszym rozwianiem są ościeżnicę regulowane te montuje się łatwiej i nie wymagają dodatkowych elementów wiążą się jednak z dodatkowym kosztem. Ościeżnica musi przede wszystkim pasować do naszego wnętrza, kiedy już ustalimy jej kolor, musimy pomyśleć też o kształcie ościeżnicy na rynku dostępne są półokrągłe kwadratowe. Można nawet zaplanować ich styl czy ma być bardziej nowoczesny czy też retro. Ościeżnica jest bardzo ważnym elementem systemu drzwiowego niestety zazwyczaj nie przywiązujemy do niej dużej uwagi. Musimy też pamiętać, że podobnie jak drzwi również i ościeżnice trzeba pielęgnować, aby jak najdłużej mogła nam służyć i oczywiście dobrze się prezentowały.